1. Co Cię skłoniło do podjęcia starań o zatrudnienie w KRASSOWSKI?
Interesuję się doradztwem transakcyjnym i na tę specjalizację chciałabym ukierunkować swój dalszy rozwój zawodowy, a KRASSOWSKI stwarza możliwość uczenia się od najlepszych. KRASSOWSKI specjalizuje się w prawie z dziedziny fuzji i przejęć. Na polu M&A jest kancelarią rekomendowaną przez międzynarodowe rankingi firm prawniczych, między innymi Legal 500, Chambers&Partners, IFLR 1000 czy Margermarket.
Ponadto KRASSOWSKI jest butikową kancelarią, co również wpłynęło na mój wybór. Zawsze byłam przekonana, że w mniejszej firmie będę mogła uczestniczyć w zadaniach, do których w korporacji mogłabym nie zostać dopuszczona jako praktykantka. Uważam też, że atmosfera panująca w pracy jest ważna szczególnie dla studenta, który musi pogodzić wiele obowiązków naraz, wciąż się wszystkiego uczy – w niewielkiej kancelarii od razu stajesz się członkiem zespołu.
2. Czy praca w KRASSOWSKI to było Twoje pierwsze zetknięcie się z pracą w kancelarii prawnej?
Tak, jest to pierwsza kancelaria, w której pracuję.
3. Czego oczekiwałaś od tej pracy?
Przede wszystkim chciałam zobaczyć jak wygląda prawo z bardziej praktycznej strony. Na uczelni, niestety, mamy do czynienia głównie z teorią i bardzo często nie ma się wyobrażenia o tym jak to, o czym się uczymy, wygląda w praktyce. Przede wszystkim chciałam przyjrzeć się pracy innych prawników, pomagać im w bieżących zadaniach i przy okazji uczyć się nowych rzeczy.
4. Czy oczekiwania zostały spełnione? Na czym polega Twoja praca w KRASSOWSKI?
Moja praca polega głównie na bieżącej pomocy prawnikom – przedstawianiu wyników researchu na różne tematy, tłumaczeniu dokumentów na język angielski, pisaniu pism do sądów, kompletowaniu pozwów, kontakcie z sądami, a także pomocy w pisaniu umów czy skarg. Początkowo bałam się, że z niektórymi rzeczami nie dam sobie rady, jednak przez pierwsze parę miesięcy zostałam otoczona opieką ze strony zespołu, każdy mi pomagał, podpowiadał. Wiem, że w każdej chwili mogę się zapytać o wszystko i każdy znajdzie czas i cierpliwość, aby mi wytłumaczyć. Ponadto, rzeczą która zaskoczyła mnie najbardziej jest fakt, że cały zespół chce, żebym się czegoś nauczyła – zabiera mnie do sądów na rozprawy w charakterze obserwatora, pozwala uczestniczyć spotkaniach. Mogę śmiało powiedzieć, że praca w KRASSOWSKI wręcz przerosła moje oczekiwania – dostaję dużo odpowiedzialnych zadań, a każdy dzień pracy, to dla mnie nowe, pouczające doświadczenie.
5. A czy Twoje wyobrażenia o pracy prawnika potwierdziły się? Czy coś Cię zaskoczyło?
Zawsze myślałam, że praca prawnika polega na indywidualnym rozwiązywaniu problemów. Zaskoczyło mnie to, że wszyscy nawzajem sobie pomagają. Jeśli pojawia się jakaś kwestia sporna, prawnicy wymieniają się wiedzą i spostrzeżeniami – wspólnie jako zespół znajdują właściwą wykładnię przepisów, czy najbardziej optymalne zapisy umowne. Ludzie w KRASSOWSKI są mili i pomocni, atmosfera pozbawiona jest cienia rywalizacji. To również było dla mnie miłym zaskoczeniem.
6. Jakie cechy powinna mieć osoba rozpoczynająca pracę w kancelarii zajmującej się doradztwem transakcyjnym?
Grunt to umiejętność strategicznego myślenia oraz dobra znajomość prawa, które pozwalają być o krok do przodu względem drugiej strony. Ponadto ważną cechą jest bycie dobrym negocjatorem, trzymającym się instrukcji klienta.
7. Czy udaje Ci się pogodzić pracę z zajęciami na uczelni?
Łączenie pracy ze studiami nie jest proste, wymaga samodyscypliny oraz umiejętności dobrego gospodarowania czasem. Ogromnym ułatwieniem jest też wyrozumiałość pracodawcy. Kancelaria KRASSOWSKI bardzo szanuje to, że studiuję i że jest to póki co priorytet dla mnie, jako początkującego prawnika. Jest przychylnie nastawiona do elastycznych godzin pracy, nie stanowi to problemu, gdy czasami jestem zmuszona wyjść wcześniej czy wziąć urlop naukowy na czas sesji. Przed rozpoczęciem pracy najbardziej bałam się, czy uda mi się pogodzić chodzenie na zajęcia z pracą. Wszystko jak się okazało zależy przede wszystkim od podejścia pracodawcy, a także dobrej organizacji pracy oraz motywacji.
Z Anną Aranowską, studentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, praktykantką KRASSOWSKI rozmawiała Zuzanna Kuciak.