Praktyki studenckie to zazwyczaj pierwszy krok na ścieżce kariery zawodowej ale także doskonały sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego i rozwój nowych umiejętności.
Zdaniem pracodawców to także istotny atut, wyróżniający tych absolwentów spośród wielu innych kandydatów ubiegających się o tę samą posadę. Umiejętność łączenia studiów i pracy zawodowej, wielokrotnie daje potencjalnemu pracodawcy szansę na pozyskanie cennego pracownika a podejmującemu praktykę umowę na pełny etat.
Dla wielu młodych ludzi podjęcie praktyk wiąże się z dużym stresem. Nowe, często wymagające środowisko zawodowe, niewiele czasu na poznanie kultury organizacyjnej firmy oraz konieczność zaprezentowania doskonałego przygotowania merytorycznego praktykanta, powodują że nie zawsze czas praktyk jest wykorzystany według oczekiwań praktykującego.
Korzystając z okazji uczestnictwa w Targach Prawniczych, zachęcamy Cię do zapoznania się z wybranymi przez nas radami, ułatwiającymi odbycie praktyk bez stresu i z korzyścią dla Twojego rozwoju zawodowego:
- Planuj z wyprzedzeniem – mimo że większość kancelarii prawnych oferuje praktyki dla studentów IV i V roku prawa to już na III roku możesz rozeznać się, w której kancelarii chciałbyś odbyć praktykę w przyszłości.
- Zdobywaj wiedzę – studenci z dobrymi wynikami w nauce mają większe szanse na praktykę w renomowanych kancelariach.
- Zbieraj doświadczenie – wybieraj dziedziny prawa, które najbardziej Cię interesują i staraj się pozyskać jak największą wiedzę w tym zakresie. W miarę możliwości szukaj praktyk w kancelariach, które specjalizują się właśnie w interesującej Ciebie dziedzinie.
- Zdobywaj nowe umiejętności – ucz się dostępnych dla praktykantów programów i procedur a także zwyczajów panujących w kancelarii i zasad jej kultury organizacyjnej.
- Bądź aktywny – wykaż zainteresowanie pracą i sprawami, nad którymi będziesz pracował. Zgłaszaj się do jak największej liczby projektów.
- Zadawaj pytania – we wszystkich budzących wątpliwość sytuacjach lepiej zadać konkretne pytanie. Uczysz się i masz prawo czegoś nie wiedzieć. W większych kancelariach studenci mogą liczyć na pomoc patrona praktyk, osobę do której należy zgłaszać się z pytaniami, nadzorującą pracę praktykantów. W sprawach organizacyjnych pytania kieruj najpierw do działu HR.
- Uśmiechaj się i zachowuj optymizm – uprzejmość i pozytywne nastawienie rozładują stres i sprawią że znajdziesz rozwiązanie nawet na najtrudniejsze zadanie.
Praktyki to również ważny czas dla pracodawców. Chcą wiedzieć, że Twój czas poświęcony firmie był dobrze wykorzystany a zadania, nad którymi pracowałeś wzbogaciły Twoją wiedzę i rozwinęły nowe umiejętności. Na koniec, są sprawdzianem, na ile atmosfera panująca wewnątrz kancelarii oraz jej wizerunek są warte zainteresowania podjęciem stałej pracy lub kolejnych praktyk za rok.
Magdalena Pietura
HR Manager
Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto