Przede wszystkim należy się zastanowić dlaczego chcesz odbyć staż lub praktyki, co jest motywem Twoich działań? Czy kierujesz się chęcią zdobycia doświadczenia, przekonania się czy wybrałeś dobry kierunek studiów, czy wynika to z potrzeby pozyskania dodatkowych środków finansowych. Ważnym jest również to, aby sprecyzować swoje oczekiwania wobec miejsca i tego czym chcesz się zajmować. Pomaga to w zdecydowaniu czy masz szukać ofert w dużych korporacjach czy w średnich i małych przedsiębiorstwach. Istotnym krokiem w ubieganiu się o praktyki jest przygotowanie dobrego CV. Jeśli nie masz dużego doświadczenia nie musisz się tym martwić, gdyż pracodawca zdaje sobie sprawę, że studenci koncentrują się głownie na nauce. Trzeba również pamiętać o tym, że nie należy kłamać i wymyślać sobie miejsc praktyk, czy kursów jeśli się takich nie odbyło, ponieważ przyszły pracodawca może łatwo sprawdzić informacje takiego rodzaju.
Gdzie szukać?
Jest kilka możliwości poszukiwania praktyk. Można bezpośrednio szukać ogłoszeń na stronach internetowych kancelarii i firm, w których chciałbyś odbywać praktykę. Te największe mają swoje własne programy stażowe lub praktyki letnie, biorą także udział w ogólnopolskich programach. Biorąc udział w takich programach trzeba liczyć się z tym, że są to programy ogólnodostępne i bierze w nich udział wiele osób, więc konkurencja również będzie duża. Sposoby aplikowania do wymarzonych kancelarii czy firm są różne. Należy się wcześniej dowiedzieć jakie dokumenty są potrzebne, czasem wymagane jest np. zaświadczenie/opinia z uczelni. Najczęściej wypełnia się wniosek na stronie internetowej oraz wysyła list motywacyjny i CV. Kolejnym etapem może być wykonanie jakiegoś zadania, albo już rozmowa kwalifikacyjna. Proces rekrutacyjny na praktyki w dużych korporacjach zazwyczaj nie różni się niczym od tego na standardowe stanowiska. Ogromną zaletą takich programów jest to, że pracodawca ma na pewno plan tego, czym praktykant będzie się zajmować. Często także wcześniej są przygotowywane specjalne projekty, zadania przeznaczone dla uczestników praktyk i staży. Jest to bardzo ważne, ponieważ potem może się okazać, że Twoim głównym zajęciem będzie parzenie kawy albo będziesz „osobą na posyłki”.
Możesz również poszukać innych, mniejszych kancelarii i firm działających w branżach, które są w kręgu Twoich zainteresowań. Co prawda nie zawsze w swojej ofercie prezentują możliwość odbywania praktyk, ale zawsze możesz zadzwonić do działu Zasobów Ludzkich (popularnie Kadr lub HR) i zapytać się czy jest taka możliwość. Większość pracodawców z ogromną chęcią przyjmie młodą osobę, szczególnie w czasie wakacji, kiedy to borykają się z problemami kadrowymi. To również szansa na robienie czegoś ciekawego, przejęcie niektórych obowiązków osoby przebywającej na urlopie.
Inną możliwością znalezienia odpowiedniego miejsca są targi pracy oraz dni kariery organizowane np. przez uczelnie. Jest to również dobra okazja dla pracodawców, którzy mogą zaprezentować swoją ofertę oraz zdobyć zdolnego, wykształconego pracownika. Co roku tego typu imprezy cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ należy pamiętać, że praktyki mogą być dobrym początkiem kariery w danej kancelarii czy firmie. Jeśli okaże się, że praktykant spełnił wymagania, nie wykluczone, że zostanie mu zaproponowana dalsza współpraca, ale już na etacie pracownika.
Uczelnie – dobre źródła informacji
Obecnie większość uczelni prowadzi także akademickie Biura Karier, Centra Praktyk i Kariery. Różne są nazwy, cel jest jeden – pomoc w znalezieniu miejsca, gdzie można zdobyć doświadczenie zawodowe. Te największe i najsprawniej działające pomogły już wielu studentom i absolwentom w poszukiwaniu wymarzonego pracodawcy. Firmy chętnie zamieszczają tam ogłoszenie ponieważ są bezpłatne i mają oni gwarancje, że ich oferta dotrze do wybranej grupy docelowej, w tym przypadku np. do studentów danego kierunku lub uczelni. Wystarczy zarejestrować się w takim biurze i zamieścić swoje CV. Dalsze postępowanie zależy od sposobu organizacji albo potencjalny pracodawca uzyskuje dostęp do bazy CV i sam wybiera kandydatów o najbardziej odpowiadającym profilu. Zdarza się również, że wstępną selekcję kandydatów wykonują osoby odpowiedzialne za prowadzenie takiego biura.
Działalność tych akademickich ośrodków nie ogranicza się tylko do pośrednictwa między studentem a pracodawcą. Są dobrym źródłem informacji o bezpłatnych szkoleniach, seminariach pomagających kształtować swoją karierę, jak również pomagają odpowiednio napisać dokumenty aplikacyjne oraz przygotować się do różnych form rekrutacji. Jeśli masz trudności w określeniu kierunku działania, zgłoś się do doradców zawodowych współpracujących z biurami karier. Tutaj również znajdziesz informacje o aktualnych zmianach na rynku pracy i możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Istnieją również inne stowarzyszenia studenckie, fundacje czy portale, gdzie możne znaleźć oferty praktyk w różnych miejscach Polski i w dowolnej branży. Prasa studencka i codzienna także może być źródłem poszukiwań.
Tak naprawdę każda droga jest dobra, ale musi prowadzić do celu czyli znalezienia pracodawcy, który będzie spełniał nasze oczekiwania i którego oczekiwania w stosunku do nas będą także spełnione.
Ewelina Skocz
http://bcslegal.pl