Jakie są główne obszary praktyki kancelarii KRASSOWSKI?
Nasza kancelaria specjalizuje się w doradztwie prawnym z zakresu transakcji fuzji i przejęć (M&A). Nie jest to jednak jedyny obszar naszej działalności. W codziennej pracy doradzamy naszym klientom w sprawach dotyczących organizacji i funkcjonowania spółek, w sprawach dotyczących różnego typu kontraktów gospodarczych, jak i w prowadzeniu sporów sądowych i arbitrażowych. Nasi prawnicy mają duże doświadczenie w zagadnieniach związanych z własnością intelektualną, ochroną danych osobowych, prawem energetycznym i prawem farmaceutycznym.
Co jest najbardziej interesujące w pracy prawnika w kancelarii takiej jak KRASSOWSKI?
Dla mnie zawsze najciekawsza była różnorodność podejmowanych spraw. W kancelarii KRASSOWSKI nie ma wyodrębnionych działów prawnych, świadczymy usługi dla przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki, często jesteśmy zaangażowani w kilka projektów jednocześnie. Myślę, że dzięki temu praca jest bardziej urozmaicona, ciekawsza.
Jakie cechy są szczególnie cenione w zawodzie prawnika? Jakich predyspozycji oczekuje się od przyszłych adwokatów czy radców prawnych?
Poza ugruntowaną wiedzą z dziedziny prawa, niezbędna jest umiejętność logicznego myślenia, dobra komunikatywność oraz opanowanie. Te cechy są niezwykle ważne zarówno na sali sądowej, jak i w kontaktach z klientami i podczas negocjacji. Od praktykantów i stażystów zawsze oczekujemy zaangażowania w wykonywaną pracę oraz dokładności. Skrupulatność i rzetelność są nieodzowne przy rozwiązywaniu problemów prawnych, tworzeniu dokumentów, przygotowywaniu się do obrony interesów klienta. Do istotnych predyspozycji w zawodzie prawnika zaliczyłbym także umiejętność pracy w zespole, bo choć w sądzie adwokat zazwyczaj reprezentuje klienta samodzielnie, to prezentowane stanowisko jest wynikiem zespołowej pracy wielu osób.
Dlaczego zdecydował się Pan na studia prawnicze? Co skłoniło Pana do wyboru obszaru praktyki, którym się Pan zajmuje?
O wyborze zadecydowała przede wszystkim ciekawość i chęć podjęcia wyzwania. Muszę przyznać, że wówczas miałem niewielkie pojęcie na temat tego czym jest prawo i na czym polega praca adwokata. W trakcie studiów prawo cywilne i handlowe zainteresowały mnie najbardziej.
Czego studenci mogą oczekiwać od oferowanych przez kancelarię praktyk?
Nasi praktykanci przede wszystkim mają szansę zobaczyć jak w praktyce wygląda funkcjonowanie kancelarii, na czym polega praca doradcy prawnego w transakcjach i czym różni się od pracy pełnomocnika procesowego. Takie praktyki to często pierwsza okazja dla studentów do pracy nad prawdziwymi sprawami i transakcjami. Staramy się aby student, który odbywa praktykę w kancelarii wyniósł z niej jak najwięcej nowych umiejętności. Do zadań najczęściej stawianych naszym najmłodszym kolegom i koleżankom zaliczyłbym ustalanie wykładni przepisów prawa i praktyki orzeczniczej w nurtujących nas sprawach, analizę prostych umów pod kątem ich zgodności z prawem oraz pod kątem konsekwencji z nich wynikających, a także przygotowywanie projektów dokumentów korporacyjnych i pism urzędowych.
Czego się nauczyłeś w czasie stażu w kancelarii KRASSOWSKI?
Uważam, że staż w kancelarii prawnej jest dla studenta prawa doskonałą okazją, by poznać zarówno własne predyspozycje, jak i realia zawodu, w którym przyjdzie mu kiedyś pracować. Obserwując pracę doświadczonych prawników oraz aplikantów uświadomiłem sobie jak długą drogę mam przed sobą do przebycia, by w przyszłości móc samodzielnie wykonywać zawód adwokata lub radcy prawnego.
Szeroki wachlarz spraw, z którymi zetknąłem się w kancelarii pozwolił mi pogłębić swoje dotychczasowe zainteresowania związane z prawem gospodarczym, ale również umożliwił mi zapoznanie się z innymi gałęziami prawa, o których wcześniej miałem – jak się okazało – mgliste pojęcie. Myślę, że staż pozwolił mi przede wszystkim zdecydować jaką ścieżkę kariery chcę obrać.
Dlaczego wybrałeś kancelarię KRASSOWSKI, czy był to Twój świadomy wybór?
To, czy lepszym miejscem rozpoczęcia swojej przygody z profesjonalnym doradztwem prawnym jest mała kancelaria czy korporacja pozostaje indywidualnym wyborem każdego studenta. Jednakże kancelarie prawne małej i średniej wielkości, ze względu mało złożoną wewnętrzną strukturę stanowią idealne miejsce dla kogoś, kto nie chce się czuć anonimowy. Brak z góry określonego podziału na wyspecjalizowane działy prawne, swobodna atmosfera pracy czy wreszcie bezpośredni kontakt z przełożonymi powodują, że zdobywana wiedza nie ogranicza się tylko do ściśle określonego zagadnienia. Możliwość korzystania z bogatego dorobku zawodowego doświadczonych prawników, jest często bardziej cenna niż teoretyczne rozważania i analiza przepisów prawnych. Sądzę też, że odbywając praktyki studenci mogą nauczyć się samodzielności, sumienności, odporności na stres i posiąść umiejętność planowania krótko i długoterminowego.
Michał Furgalski
Student prawa na Wydziale
Prawa i Administracji
Uniwersytetu Warszawskiego