Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury
O Krajowej Szkole
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury działa już 10 lat. Została utworzona na mocy ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury jako osoba prawna pozostająca pod nadzorem Ministra Sprawiedliwości.
Jest to centralna instytucja, jedyna w kraju odpowiedzialna za szkolenie przyszłych sędziów i prokuratorów (szkolenie wstępne) oraz szkolenie ustawiczne kadr sądownictwa i prokuratury.
Powstała na wzór szkół sędziowsko-prokuratorskich działających od wielu lat w zdecydowanej większości krajów europejskich.
Zadania Krajowej Szkoły:
» Prowadzenie aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, których celem jest uzyskanie przez aplikantów niezbędnej wiedzy i praktycznego przygotowania do zajmowania stanowisk sędziego, a także prokuratora.
» Szkolenie i doskonalenie zawodowe sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów i asesorów prokuratury w celu uzupełnienia ich specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury od 2009 r. prowadzi dla absolwentów wydziałów prawa szkolenie wstępne przyszłych sędziów i prokuratorów. Aplikacje sędziowska i prokuratorska trwają po 36 miesięcy i prowadzone są przez Ośrodek Aplikacji Sędziowskiej i Ośrodek Aplikacji Prokuratorskiej.
Cechy aplikacji w Krajowej Szkole:
» Centralny, otwarty i transparentny nabór, w ramach którego przeprowadzany jest dwuetapowy pisemny konkurs, pozwalający sprawdzić poziom wiedzy prawniczej i umiejętność jej stosowania.
» Limitowana przez Ministra Sprawiedliwości liczba miejsc na kolejnych rocznikach (2017 r. – 310; 2018 r. – 210, 2019 r. – 180 miejsc).
» Naprzemienność zajęć szkoleniowych i praktyk, układających się w cykle szkoleniowe poświęcone różnej tematyce, kończące się sprawdzianami weryfikującymi wiedzę i umiejętności aplikantów.
» Zajęcia praktyczne obejmują około 80% czasu aplikacji.
» Zajęcia szkoleniowe prowadzone są w siedzibie Krajowej Szkoły, a praktyki na terenie całego kraju.
» Zajęcia szkoleniowe w zdecydowanej większości prowadzą sędziowie i prokuratorzy.
» Nabór oraz egzaminy zawodowe (sędziowski i prokuratorski) są przeprowadzane przez komisje powoływane przez Ministra Sprawiedliwości, niezależne od Dyrektora Krajowej Szkoły.
» Aplikanci otrzymują stypendium.