Polską Izbę Rzeczników Patentowych powołano do życia w 1993 roku. W chwili obecnej PIRP działa na podstawie ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych i zrzesza ponad 900 członków, którzy posiadają status osoby wykonującej zawód zaufania publicznego i pracują na własny rachunek bądź w ramach umowy o pracę (w przedsiębiorstwie, na uczelni wyższej itp.).
Członkowie Izby działają w wielu obszarach życia społecznego i samorządowego. Nie tylko kreują wizerunek samorządu ale przede wszystkim czynnie współpracują z organami rządowymi, Sejmem, Senatem, przedstawicielami świata nauki oraz innym zawodami zaufania publicznego. Jednocześnie biorą aktywny udział w promowaniu wiedzy o własności przemysłowej wśród młodzieży akademickiej. Uczestniczą również w spotkaniach organizacji międzynarodowych zajmujących się zagadnieniami własności intelektualnej oraz przemysłowej np. Committee of National Institutes of Intellectual Property Attorneys, World Intellectual Property Organization.
Kandydaci na rzecznika patentowego powinni legitymować się wykształceniem wyższym prawniczym lub technicznym (zakres świadczonych usług wymaga wiedzy z każdej z tych dziedzin). Zainteresowani mogą nabyć wymagane umiejętności dzięki organizowanej przez Izbę aplikacji, która gruntownie przygotowuje do zawodu. Proponuje się szeroki wachlarz zajęć wprowadzających młodych adeptów do zawodu. Wykłady, seminaria i ćwiczenia prowadzone są przez najwyższej klasy ekspertów i umożliwiają pogłębianie i uzupełnianie wiedzy prawniczej (zagadnienia legislacyjne, kpa, prawo podatkowe) jak też zaznajamiają z elementami takich dyscyplin jak mechanika, farmacja czy też chemia. Aplikanci odbywają również praktyki w Urzędzie Patentowym RP oraz sądzie administracyjnym. Aplikacja trwa 3 lata i kończy się egzaminem kwalifikacyjnym.
W dobie niezwykle szybkiego i intensywnego rozwoju techniki zawód rzecznika patentowego nabrał szczególnego znaczenia i prestiżu pozwalając osobom go wykonującym na stały dostęp do nowatorskich rozwiązań wdrażanych na rynku polskim i światowym.
Siedziba Biura Polskiej Izby Rzeczników Patentowych znajduje się w Warszawie, przy ul. Madalińskiego 20 lok. 2. Wszelkie informacje o Izbie można uzyskać na stronie internetowej www.rzecznikpatentowy.org.pl.