OKRĘGOWA IZBA RADCÓW PRAWNYCH
ul. Żytnia 15 lok. 16
01-014 Warszawa
tel. 0 22 862 41 69 (do -71)
fax 0 22 862 41 73
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Samorząd radców prawnych
jest niezależny w wykonywaniu swoich zadań
i podlega tylko przepisom prawa.
Zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Radca prawny to zawód otwierający najszersze, spośród wszystkich prawniczych zawodów zaufania publicznego, możliwości na rynku pracy. Uprawnia bowiem do założenia własnej kancelarii, ale też pozwala na znalezienie zatrudnienia w przedsiębiorstwach, administracji publicznej czy kancelariach. Co ważne, formy wykonywania zawodu można ze sobą łączyć.
Zgodnie z nowelizacją kodeksu postępowania karnego od lipca 2015 r. radcowie prawni mogą występować w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. Uprawnienia radców prawnych są tym samym identyczne z adwokackimi.
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie jest największą okręgową izbą radców prawnych w kraju, która zrzesza ponad 12 251 radców prawnych i 2035 aplikantów radcowskich (dane z lutego 2019 r.). Działalnością Izby kieruje Rada, zaś jej organem wykonawczym jest Prezydium (Dziekan, Wicedziekani, Sekretarz, Skarbnik i członkowie). Na czele Rady stoi Dziekan. Aktualnie funkcję Dziekana Rady OIRP w Warszawie pełni r.pr. Włodzimierz Chróścik.
Działalność Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie obejmuje m.in.:
• szkolenie aplikantów radcowskich – ukończenie trzyletniej aplikacji radcowskiej przez absolwentów prawa oraz pozytywny wynik egzaminu zawodowego pozwala uzyskać uprawnienia radcy prawnego;
• prowadzenie szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego – każdy radca prawny obowiązany jest do stałego pogłębiania wiedzy prawniczej, między innymi poprzez systematyczne uczestnictwo w obowiązkowych szkoleniach;
• piętnowanie przypadków niewłaściwego wykonywania zawodu lub nieetycznego zachowania – radcowie prawni i aplikanci radcowscy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za zawinione, nienależyte wykonywanie zawodu radcy prawnego oraz za czyny sprzeczne ze ślubowaniem radcowskim lub z zasadami określonymi w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego; w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej orzeka Okręgowy Sądy Dyscyplinarny.
Ponadto Okręgowa Izba Radców Prawnych:
• podejmuje działania integracyjne (imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym i kulturalnym) na rzecz swoich członków;
• prowadzi działalność wydawniczą;
• prowadzi działalność pro publico bono.