Koło Naukowe Prawa Bankowego
Działające od 2002 roku Koło Naukowe Prawa Bankowego jest największym kołem naukowym działającym na Wydziale Prawa i Administracji UW (i jednym z największych na całym Uniwersytecie). Pomysłodawcą i pierwszym opiekunem Koła był śp. prof. dr hab. Remigiusz Kaszubski. Obecnie opiekę nad Kołem sprawuje prezydent miasta stołecznego Warszawy i kierownik Zakładu Administracyjnego Prawa Gospodarczego i Bankowego Wydziału Prawa i Administracji UW, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 1992-2001, prof. dr hab. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Drugim opiekunem koła jest dr Paweł Widawski. Honorowym członkiem Koła jest Prezes Związku Banków Polskich, Pan Krzysztof Pietraszkiewicz. Koło Naukowe Prawa Bankowego ma na celu rozwijanie świadomości i wiedzy studentów w dziedzinie bankowości oraz poznanie jej prawnych aspektów. Cel ten realizowany jest w szczególności poprzez organizację wielu projektów o charakterze naukowo-biznesowym, integrację członków koła, wymianę poglądów ze studentami z całego kraju, a także nawiązanie kontaktów z innymi kołami o podobnym profilu. Powyższe postulaty realizowane są również na regularnych spotkaniach merytorycznych ze specjalistami i praktykami ze świata finansów.
Czym jest IX Ogólnopolski Kongres Prawa Bankowego i Rynku Kapitałowego?
Ogólnopolski Kongres Prawa Bankowego i Rynku Kapitałowego jest sztandarowym projektem Koła Naukowego Prawa Bankowego i wydarzeniem na stałe wpisane w cykl konferencji corocznie organizowanych przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczna, dziewiąta już edycja Kongresu odbędzie się w dniach 19 i 20 kwietnia 2017 roku w Centrum Nauki Kopernik – miejscu nierozerwalnie związanym z tematem innowacyjności. Ogólnopolski Kongres Prawa Bankowego i Rynku Kapitałowego tworzy platformę wymiany poglądów pomiędzy światem akademickim i biznesowym. Tematem, który w tym roku połączy regulacje sektora bankowego z regulacjami rynku kapitałowego, będą innowacje finansowe. W dobie szybkiego rozwoju technologicznego, instytucje finansowe stają przed zadaniem współpracy z podmiotami oferującymi innowacje finansowe (FinTech). Zagadnienia takie jak wykorzystanie technologii rozproszonego rejestru (blockchain), przetwarzania danych w chmurze (cloud computing), a także analizy danych (BIG DATA), czy sposoby efektywnego uwierzytelniania i autoryzacji informacji (biometria, eID) są priorytetem największych instytucji finansowych. W związku z rozwojem szeregu europejskich regulacji dotyczących szerokorozumianego sektora finansowego (MIFID II, PSD II, 4- AMLD, eIDAS, MAR) organizatorzy projektu zdecydowali się zaprosić wybitnych specjalistów, aby podjąć dyskusję na temat kierunku proponowanych zmian w krajowym obrządku prawnym, a także współpracy sektora bankowego z rynkiem kapitałowym.
Kongres to przede wszystkim inwestycja w kapitał intelektualny Polski. Studenci z całego kraju będą mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie prawa bankowego, nowych technologii oraz rynków kapitałowych. W dwudniowej konferencji weźmie udział 300 osób, w tym ponad 30 prelegentów wygłaszających czternaście referatów lub uczestniczących w czterech panelach dyskusyjnych. Kongres stworzy płaszczyznę dla bezpośredniego dialogu pomiędzy studentami a praktykami oraz możliwość partycypacji w dyskusji z wybitnymi specjalistami z branży. Ponadto, udział ekspertów z firm partnerskich pozwoli na zbliżenie środowiska akademickiego ze środowiskiem biznesowym. Dzięki temu studenci będą mieli szansę poznać przyszły rynek pracy oraz specjalistów, z którymi w przyszłości będą mogli współpracować. Korzyścią projektu jest też zwrócenie uwagi społeczności akademickiej na dynamikę sytuacji w sektorze prawa bankowego i rynku finansowego. Partnerami Kongresu są między innymi PKO BP czy Allen & Overy.
Podkreślenia wymaga również bezpłatne uczestnictwo w Kongresie. Udział w komercyjnych konferencjach o podobnym poziomie merytorycznym wiąże się zwykle z dużymi kosztami dla uczestników, co w przypadku studentów często uniemożliwia skorzystanie z takiej oferty i wyklucza możliwość dodatkowego kształcenia.