http://www.propatria.wpia.uw.edu.pl/
Koło Nauk o Państwie i Prawie „Pro Patria” powstało 16 kwietnia 2002r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego a jego pierwsze spotkanie miało miejsce 18. kwietnia. Jest dziełem studentów, których łączy chęć rozwoju osobistego i naukowego. Swoją działalność ukierunkowujemy na pogłębianie wiedzy prawniczej, propagowanie idei praworządności, oraz umożliwienie nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do profesjonalnego wykonywania zawodu. Nasze inicjatywy z zakresu prawa, etyki, podstaw ekonomii i przemawiania publicznego, tworzą studentom warunki do rozwoju i pogłębiania wiedzy pozwalającej zrozumieć podstawy funkcjonowania współczesnego państwa i społeczeństwa oraz ich relacji z prawem. To właśnie to złożone zagadnienie jakim jest państwo –ujmowane choćby jako wspólnota, byt prawny, dobro wspólne, czy stróż praw, jest głównym przedmiotem zainteresowania Koła Nauk o Państwie i Prawie “Pro Patria”.
W naszych dociekaniach nie stronimy ani od podbudowy filozoficzno-doktrynalnej, ani tym bardziej od zagadnień jak najbardziej bieżących i aktualnych. Staramy się skupiać na kwestiach mających praktyczne zastosowanie dla dobra naszej ojczyzny – zgodnie z naszą dewizą – “Pro Patria”! Opiekunem naukowym Koła jest dr hab. Aleksander Stępkowski – pracownik Katedry Historii Doktryn Politycznych i Prawnych WPiA UW.
W 2014 r. koło zostało oficjalnie reaktywowane. Braliśmy udział w przygotowaniach dwóch konferencji: “Chesterton, dystrybucjonizm i Polska” (13.10) oraz “Czy trzeba na nowo przemyśleć ideę suwerenności państwowej?” (17.11). Bezpośrednio organizowaliśmy spotkanie z ekspertem Centrum im. Adama Smitha Ireneuszem Jabłońskim pt. “Efektywny model zarządzania państwem” (23.10), konferencję pt. “Synodalne trzęsienie ziemi” we współpracy z Instytutem im. Księdza Piotra Skargi (25.11) oraz spotkanie z naszym opiekunem dr. hab. Aleksandrem Stępkowskim “Rodzina we współczesnej perspektywie intelektualnej” (8.12). Jako kolejne “pokolenie” studentów prawa zapraszamy wszystkich do uczestniczenia w pracach odradzającego się środowiska i tworzenia kolejnych rozdziałów naszej historii.
Jak do nas dołączyć?
Aby do nas dołączyć, wystarczy pojawić się na spotkaniu (aktualne informacje o spotkaniach pojawiają się na facebooku), a następnie wypełnić deklarację członkowską (dostępna na stronie internetowej).